Odcházení

Pro odemknutí obsahu sdílejte článek pod filmem, nebo se zaregistrujte pro předplatné.


Odcházení poster 52%

Komedie / Drama

Světově uznávaný dramatik a poslanec Václav Havel se ponejprv stane režisérem, aby převedl na filmové plátno hru, kterou s úspěchem uvedly domorodý i zahraniční scény. Schůzka Václava Havla s filmovou režií, řečeno jeho slovy v závěru jeho veřejné kariéry – je poněkud symbolické. Jeho rodokmen, především v osobě jeho strýce Miloše Havla, je těsně spojena s rozvojem československého filmu a vybudováním domácího filmového průmyslu v epocha původní republiky, samostatně skladatel odmalička toužil mít cenu se filmovým režisérem, dobové situace nicméně mu zmařily jak učení, tak naplnění této dlouholeté touhy.
br
Zároveň je to ponejprv, kdy Václav Havel bude svou autorskou vizi samostatně vyložit. Divadelní hraní je jakýsi polotovar, který skladatel nabídne divadlům a ta si s ním naloží po svém, tvrdí Václav Havel a doplňuje objasnění, proč se rozhodl pokusit se filmovou režii. Myslím, že skladatel to má pokorně trpět. Nesnese-li interpretaci někým jiným, má napsat romány a ne dramatický hry. Následně, co mnohá desetiletí se mé hry tímto způsobem hrají, pocítil jsem chuť nakonec vyložit samostatně sebe. A kromě filmem, což pro mne značí specifickou interní omluvu. Původně a proboha plný existence jsem chtěl být v první řadě filmařem. A nyní se mnou to možná splní.
br
Příspěvek filmu Odcházení je příběhem zlomového bodu v lidském životě. Dr. Vilém Rieger po dlouhá léta zastával činnosti kancléře, onehdy nicméně o ni přišel a očividně se s tímto nedokáže vnitřně smířit se. I přestože se snaží to nedat najevo, v podstatě se mu zhroutil země. Může se evakuovat z státní vily, která se už za ta léta stala jeho domovem, a může se účastnit nedůstojné procedury oddělování erárních věcí od věcí osobních. Zároveň – a v první řadě – může projít rozložení svého okolí, svého dvora, a uvědomit si, jak málo ho proboha znal.
br
Ve filmu nejde pouze o odcházení jednoho politika z poslání, ale obecněji o samostatně génius rozdíly: každou vteřinu něco přichází a něco nenávratně odchází, nevíme odkud se vše vynořuje a znovu míň víme, kam se to zanořuje. Proboha se jedná o klasické látka dramatu, kterým je koncovka. Koncovka osobu. Koncovka epochy. Koncovka nějakého shromáždění. Koncovka lásky.( formální text distributora)

Režie: Václav Havel
Obsazení: Josef Abrhám, Oldřich Kaiser, Dagmar Veškrnová-Havlová, Jaroslav Dušek, Tatiana Vilhelmová, Eva Holubová, Vlasta Chramostová, Jiří Lábus, Jiří Macháček, Josef Polášek, Ivana Uhlířová, Stanislav Zindulka, Miroslav Krobot, Jan Budař, Barbora Seidlová, Pavel Landovský, Jiří Bartoška, Michal Novotný, Václav Havel, Stanislav Milota, Ladislav Špaček, Marián Labuda st., Ivan M. Havel, Karel Beseda


Odcházení online,Odcházení ke shlédnutí,Odcházení celý film,Odcházení cz,Odcházení cz dabing,Odcházení titulky,Odcházení download,Odcházení avi cz,Odcházení ulozto

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *