Stíny V Ráji

Pro odemknutí obsahu sdílejte článek pod filmem, nebo se zaregistrujte pro předplatné.


Stíny v ráji poster 83%

Komedie / Romantický

Ve snímku Stíny v ráji přivádí skladatel ponejprv na scénu svého typického hrdinu, respektive centrální erotický několik. Evidentně pokud si stanovíme alias řídící kritérium, že se může činit o Kaurismäkiho autorský nárys, tj. že se nápadně podílel na vzniku scénáře. Ani debut Ublížení a odplata, kde se jedná o osobitou adaptaci románu Fjodora Michajloviče Dostojevského, ani další celovečerní snímek Calamari Union, v němž nacházíme skupinu ústředních osob načrtnutých spíš formou karikatury, není možné do tímto způsobem stanoveného okruhu založit, ačkoli nějaké z konstant režisérova tvůrčího stylu se nápadně projevují již tady.
Není náhodou, že centrální erotický několik hrají Matti Pellonpää a Kati Outinenová, režisérem často obsazovaní herci. Pellonpääho Nikander pracuje v Helsinkách alias popelář. Bydlí v nepříliš zachovalém bytě a jezdí ve starším autě. O vliv víc se o něm nedozvíme. Upoutá možná pouze jeho lhostejnost, z níž ho částečně vyvede seznámení s prodavačkou Ilonou, životem notně otřískanou ženou, která dovede zjistit základna z každé poměry. Tímto se pro ni prozatímně stávají Nikanderem osobitě projevované city.
Některými filmovými kritiky a historiky bývá upozorňováno na blízkost Kaurismäkiho filmů, jejichž osu vytváří erotický příspěvek, se specifickými melodramaty kontroverzního německého režiséra Rainera Wernera Fassbindera. Jistě se jedná o interesantní poznámka, i přestože je například vytknout, že finský režisér ani zdaleka neakcentuje ve svých filmech politickou vyhazov a kritiku daného stavu. Politická poměry vytváří spíše zaručený ( vymezující) reliéf pro úvahy o povaze mezilidských vztahů v dnešní době a o možnostech vzájemného shoda či chápání.
Ve filmu Stíny v ráji skladatel možná znovu výrazněji než v dalších filmech tematizuje erotický spojitost dvou lidí. Naprosto antiiluzivně cítí varianta sblížení dvou lidí za účelem společného života alias vytrvalý spor. Nedopouští se pochopitelně prvoplánového moralizování. Hodně dobrá si totiž uvědomuje spletitost a mnohovrstevnatost lidské osobnosti, především přestože vstupuje v interakci s jinými osobnostmi. člověk se jednou musí vnímat samostatně, ale proboha nejsme nikdy sami. – Petr Pláteník(Letní filmová škola)

Stíny v ráji screenshot1
Stíny v ráji screenshot2
Režie: Aki Kaurismäki
Obsazení: Matti Pellonpää, Kati Outinen, Sakari Kuosmanen, Esko Nikkari, Kylli Köngäs, Pekka Laiho, Jukka-Pekka Palo, Svante Korkiakoski, Eero Pekkonen, Mari Rantasila, Antti Ortamo, Mato Valtonen, Sakari Järvenpää, Ulla Kuosmanen, Neka Haapanen, Pentti Koski, Teuvo Rissanen, Ari Korhonen, Erkki Rissanen, Riikka Kuosmanen, Sirkka Silin, Jussi Tiitinen, Marina Martinoff, Jaakko Talaskivi, Marja-Leena Helin, Olli Varja, Aki Kaurismäki, Jukka Mäkinen, Jari Ryttyläinen, Pauli Heiskanen, Taisto Luukkonen, Matti Fagerlund, Pekka Arajärvi, Hannu Kumlin, Seppo Myllyjärvi, Harri Perkiö, Haije Alanoja, Bertta Pellonpää, Helmeri PellonpääNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *